A lightning bolt strikes one end of a steel lightning rod, producing a 13800-A c
ID: 1453337 • Letter: A
Question
A lightning bolt strikes one end of a steel lightning rod, producing a 13800-A current burst that lasts for 53s. The rod is 2.7-m long and 2.3-cm in diameter. Its other end is connected to the ground by 32-m of 10.3-mm-diameter copper wire. Copper: =1.72x10-8 ·m Steel: =20x10-8 ·m
PART A)
Find the potential difference between the top of the steel rod and the lower end of the copper wire during the current burst.
PART B)
Find the total energy deposited in the rod and wire by the current burst.
Hint #1: Total potential difference will be potential difference of steel rod plus potential differnce of copper wire.Explanation / Answer
We know, R = rho*L/A
R_stell = R1 = 20*10^-8*2.7)/(pi*0.023^2/4) = 0.0012997
= 1.29*10^-3 ohms
R_copper= R2 = 1.71*10^-8*32/(pi*0.0103^2/4) = 0.00656
= 6.56*10^-3 ohms
Rnet = R1 + R2
= 1.29 + 6.56
= 7.85*10^-3 ohms
a) V = I*Rnet
= 13800*7.85*10^-3
= 108.33 volts
b) energy deposited, E = Power*time
= V*I*t
= 108.33*13800*53*10^-6
= 79.23 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.