A light string can support a stationary hanging load of 27.0 kg before breaking.
ID: 2279946 • Letter: A
Question
A light string can support a stationary hanging load of 27.0 kg before breaking. An object of mass m = 2.89 kg attached to the string rotates on a frictionless, horizontal table in a circle of radius r = 0.775 m, and the other end of the string is held fixed as in the figure below. What range of speeds can the object have before the string breaks?
Explanation / Answer
T = Mg = m*V^2/r
V ^2 = Mgr/m = (27*9.8*0.775)/2.89
V = 8.4236 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.