Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A light string can support a stationary hanging load of 26.8 kg before breaking.

ID: 2279893 • Letter: A

Question

A light string can support a stationary hanging load of 26.8 kg before breaking. An object of mass m = 2.87 kg attached to the string rotates on a frictionless, horizontal table in a circle of radius r = 0.781 m, and the other end of the string is held fixed as in the figure below. What range of speeds can the object have before the string breaks?
0 ? v ? m/s

A light string can support a stationary hanging load of 26.8 kg before breaking. An object of mass m = 2.87 kg attached to the string rotates on a frictionless, horizontal table in a circle of radius r = 0.781 m, and the other end of the string is held fixed as in the figure below. What range of speeds can the object have before the string breaks?

Explanation / Answer

The maximum tension for the string is:
T = m g
T = (26.8 kg) (9.81 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote