A lightning bolt strikes one end of a steel lightning rod, producing a 14700 A c
ID: 2219667 • Letter: A
Question
A lightning bolt strikes one end of a steel lightning rod, producing a 14700 A current blast that lasts for 63 micro sec. The rod is 2.5 m long and 1.7 cm in diameter, and its other end is connected to the ground by 34 m of 8 mm diameter copper wire.A) Find the potential difference between the top of the steel rod and the lower end of the copper wire during the current burst.
(Express using 2 significant figures)
B) Find the total energy deposited in the rod and wire by the current burst.
(Express using 2 significant figures)
Thank You!! WILL RATE!!!!
Explanation / Answer
for steel rod R = l/A = 2*10^-8*2.5/3.14*0.017^2
=0. 55 mOhms
V steel = iR = 14700*0.55*10^-3 = 8.085 volts
for copper R = 1.72*10^-8*34/3.14*16*10^-6 = 0.0116 OHMS
V for copper Vc = iR = 14700*0.0116 = 170.52 volts
PD = 170.52 - 8.085 = 162.435 Volts
B. power = energy/time = Vi
energy = vit = 162.435*14700*63*10^-6 = 57.82 watts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.