A lightning flash transfers 4.9 M.J of energy and 6.0 C of charge to the Earth.
ID: 1865728 • Letter: A
Question
A lightning flash transfers 4.9 M.J of energy and 6.0 C of charge to the Earth. Part A Across what potential difference did it travel? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. AV atue Units Submit Request Answer Part B How much water could this boil and vaporize, starting from the temperature of 20° C? The specific heat of water is 4186 J/(kg. Co) and heat of vaporization is 2260 kJ/kg. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. malu Units Submit Request AnswerExplanation / Answer
Apply conservation of energy
W= q del V
del V = W/q
=4.9* 10^6 J/6C
=8..16 * 10^5 V
(b)
Q= mc del T + mLV
m = Q/c del T + LV
= 4.9* 10^6/4186(100-20) + 22.6* 10^5
=1.88 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.