An capacitor with capacitance C 2.50 mF and a resistor with R-10.0 are connected
ID: 1794774 • Letter: A
Question
An capacitor with capacitance C 2.50 mF and a resistor with R-10.0 are connected as down to the -6.00 V battery. The capacitor is initially uncharged and the switch is open. Find (a) the initial current in the circuit when the switch is closed at time t0.00 s, current though the resistor after a very long time, (c) the current through the resistor at t 12.5 ms after the switch is closed, (d) the voltage on the capacitor at y 12.5 ms. C- 2.50 R=10.0 Find (a) the initial current in the circuit when the switch is closed at time t-0.00 s, (b) the current though the resistor after a very long time. (e) the current through the resistor At t 2.5 ms after the switch is closed (d) the voltage acrogs the resistor at t 12.5 msExplanation / Answer
(a) I0 = e / R = 6 / 10 = 0.60 A
(B) after long time . I = 0
(C) I = I0 [1 - e^(-t/RC)]
t / RC = (12.5 x 10^-3) / (10 x 2.50 x 10^-3) = 0.5
I = 0.60 [1 - e^(-0.5)]
I = 0.236 A
(D) VR = I R = 0.236 x 10 = 2.36 Volt
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.