An airplane propeller is 2.68 m in length (from tip to tip) and has a mass of 11
ID: 1794813 • Letter: A
Question
An airplane propeller is 2.68 m in length (from tip to tip) and has a mass of 112 kg . When the airplane's engine is first started, it applies a constant torque of 1890 Nm to the propeller, which starts from rest.
Part B
What is the propeller's angular speed after making 5.00 rev ?
Part C
How much work is done by the engine during the first 5.00 rev ?
Part D
What is the average power output of the engine during the first 5.00 rev ?
Part E
What is the instantaneous power output of the motor at the instant that the propeller has turned through 5.00 rev ?
Explanation / Answer
length. l=2.68 m
mass, m=112 kg
torque, T=1890 Nm
B)
moment of inertia, I=1/12*m*l^2
I=1/12*112*(2.68)^2
I=67.03 kg.m^2
angular acceleration, alpa=Torque/I
=1890/(67.03)
=28.2 rad/sec^2
angular speed, w=sqrt(2*alpa*theta)
=sqrt(2*28.2*5*2pi)
=42.1 rad/sec
c)
work done=1/2*I*w^2
=1/2*67.03*42.1^2
=59402.32 J
D)
avg power = work/time
here, t=w/alpa
avg power =work*(alpa/w)
=59402.32*(28.2/42.1)
=39789.67 Watt
E)
intantaneous power=Torque*w
=1890*42.1
=79569 Watt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.