Problem 10.64 Part A Two metal disks, one with radius R1 2.49 cm and mass M1 = 0
ID: 1794906 • Letter: P
Question
Problem 10.64 Part A Two metal disks, one with radius R1 2.49 cm and mass M1 = 0.880 kg and the other with radius R2 = 4.97 cm and mass M2 154 kg, are welded together and mounted on a frictionless axis through their common center. A light string is wrapped around the edge of the smaller disk and a 1.42 kg block is suspended from the free end of the string What is the magnitude of the downward acceleration of the block after it is released? Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2 m/S Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining Part B Repeat the calculation of part (a), this time with the string wrapped around the edge of the larger disk. Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2 m/s Submit My Answers Give Up de Feedback ContinueExplanation / Answer
on block, Fnet = m a
1.42g - T = 1.42 a ...... (i)
on pulley system, torque = I alpha
0.0249 T = ((0.880 x 0.0249^2 / 2) + (1.54 x 0.0497^2 / 2)) (a / 0.0249)
T = 3.51 a
putting in (i)
1.42 x 9.8 - 3.51 a = 1.42 a
a = 2.82 m/s^2 ..........Ans
(b) now
0.0497 T = ((0.880 x 0.0249^2 / 2) + (1.54 x 0.0497^2 / 2)) (a / 0.0497)
T = 0.709 a
putting in (i)
1.42 x 9.8 - 0.709a = 1.42 a
a = 6.54 m/s^2 ..........Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.