The total electric field at a point on the axis of a uniformly charged disk, whi
ID: 1795024 • Letter: T
Question
The total electric field at a point on the axis of a uniformly charged disk, which has a radius R and a uniform charge density of , is given by the following expression, where x is the distance of the point from the disk.
Ex = 2ke
1
Consider a disk of radius R = 3.24 cm having a uniformly distributed charge of +5.03 C.
(a) Using the expression above, compute the electric field at a point on the axis and 3.03 mm from the center.
Your response differs from the correct answer by more than 100%. N/C
(b) Explain how the answer to part (a) compares with the field computed from the near-field approximation
E = /20.
Score: 1 out of 1
Comment:
(c) Using the first expression above, compute the electric field at a point on the axis and 30.3 cm from the center of the disk.
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N/C
(d) Explain how the answer to part (c) compares with the electric field obtained by treating the disk as a +5.03-C charged particle at a distance of 30.3 cm.
Explanation / Answer
Given,
R=0.0324 m, Q=5.03*10-6 C,
E=2*3.14*k**(1- x/(R2+x2)0.5)
a) x= 3.03 mm = 3.03*10-3 m = 0.00303 m
=Q/A = 5.03*10-6 / 3.14*0.03242 =3.296*10-3 C/m2
putting all the values in above equation
E=2*3.14*k**(1- x/(R2+x2)0.5)
E=2*3.14*9*109*3.296*10-3*(1- 0.00303/(0.03242+ 0.003032)0.5)
E=1.689*108 N/C away from the center
b) E= /2*0
E=3.296*10-3 / 2*8.85*10-12
E=1.862*108 N/C away from the center
c) x= 0.303 m
E=2*3.14*9*109*3.296*10-3*(1- 0.303/(0.03242+ 0.3032)0.5)
E= 1.055*106 N/C
d) x=0.303 m
For a charged particle, E= k*Q/x2
E=9*109*5.03*10-6 / 0.3032
E=4.930*105 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.