A man holds a 182-N ball in his hand, with the forearm horizontal (see the figur
ID: 1795195 • Letter: A
Question
A man holds a 182-N ball in his hand, with the forearm horizontal (see the figure). He can support the ball in this position because of the flexor muscle force , which is applied perpendicular to the forearm. The forearm weighs 19.0 N and has a center of gravity as indicated. Find (a) the magnitude of and the (b) magnitude and (c) direction (as a positive angle counterclockwise from horizontal) of the force applied by the upper arm bone to the forearm at the elbow joint.
https://edugen.wileyplus.com/edugen/courses/crs7924/art/qb/qu/c09/EAT_12261805909660_012154079075039181.gif
Explanation / Answer
a) M*0.051 = 19 * ( 0.051+0.089) + 182*0.33
M = 1229.8 N
b) Sum of forces = 0
Fbone = M - 19 -182 = 1028.8 N
C) is 270 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.