Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 13, Problem 066 Onc way to attack a satellite in Earth orbit is to launc

ID: 1795499 • Letter: C

Question

Chapter 13, Problem 066 Onc way to attack a satellite in Earth orbit is to launch a swarm of pellets in the same orbit as the satellite but in the opposite direction. Suppose a satellite in a circular orbit 840 km above Earth's surface collides with a pellet having mass 3.4 g. (a) What is the kinetic energy of the pellet in the reference frame of the satellite just before the collision? (b) What is the ratio of this kinetic energy to the kinetic energy of a 3.4 g bullet from a modern army rifle with a muzzle speed of 760 m/s? (a) Number Units (b) Number Units

Explanation / Answer

a) KE = 4 G M m / 2 r

= (2 * 6.67 * 10-11 * 5.98 * 1024 * 0.0034) / ( (6370 + 840) km)

= 3.76 * 105 J

b) ratio = 3.76 * 105 / (1/2 * 0.0034 * 7602)

ratio = 383

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote