Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A drawing of the Bohr model of electron orbits in the hydrogen atom is shown (1

ID: 1795679 • Letter: A

Question

A drawing of the Bohr model of electron orbits in the hydrogen atom is shown (1 ev 1.60 x 10-19 J). n = 4, E,--0.85 eV n-3, E3-1.51 eV n = 2, E,--3.4 eV n=1,E,--13.6eV 1) Which of the following will cause an electron transition from n = 1 to n-2? A photon with energy Ephoton-13.6 eV A photon with energy Ephoton-3.4 ev Two photons, each with energy Ephoton-.1 ev Any photon with energy Ephoton 10.2 ev A photon with energy Ephoton-11 eV None of the above Submit rou currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed. You can make 2 more submissions for this question. Survey Question) 2) Briefly explain your answer to the previous question. Suomntmsions huestion Only 2 You currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed. You can make 2 more submissions for this question. 3) Which of the following transitions will emit a photon with the longest wavelength? From n = 4 to n=3 From n = 3 to n=2 From n _ 2 to n-1 Submit rou currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed. You can make 2 more submissions for this question. Survey Question) 4) Briefly explain your answer to the previous question. Submit You currently have O submissions for this question. Only 2 submission are allowed. You can make 2 more submissions for this question.

Explanation / Answer

1)"A photon with energy E photon = 11 eV"

2)E2 = -3.4 eV

E1 = -13.6 eV

the diffrence is:

E = -3.4 - (-13.6) = 10.2 eV

So min 10.2 eV is required for the transition So correct answer is

"A photon with energy E photon = 11 eV"

3)from n = 3 to n = 1

4)The more the energy released, the less the wavelength will be since

E = hc/lambda

so less energy released longest will be the wavelength

E4 to 3

E1' = -1.51 - (-0.85) = -0.66 eV

E2' = -3.4 + 1.51 = -1.89 eV

E3' = -3.4 + 13.6 = 10.2 eV

Lowest energy released in E2'

So from n = 3 to n = 1

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote