A mass of 2.61 kg is connected to one end of a horizontal spring; the other end
ID: 1796607 • Letter: A
Question
A mass of 2.61 kg is connected to one end of a horizontal spring; the other end is fixed. The mass is pulled, then released into oscillating motion. A technician measures the motion, and finds an amplitude of 0.921 m and a duration of 129 s for 79 cycles of oscillation. Find the frequency, f, the speed at the equilibrium position, max, the spring constant, k, the potential energy at an endpoint, Umax, the potential energy when the mass is located 48.1% of the amplitude away from the equilibrium position, U and the kinetic energy, K, and the speed, v, at the same position Number f- Hz Number m/ S Number N/m Number (Scroll down for more answer blanks.) Number U= Number K= Number m/sExplanation / Answer
from the given data
A = 0.921 m
T = 129/79 = 1.633 s
a) f = 1/T = 1/1.633 = 0.612 s
b) Vmax = A*w
= A*2*pi*f
= 0.921*2*pi*0.612
= 3.54 m/s
c) we know, w = sqrt(k/m)
w^2 = k/m
(2*pi*f)^2 = k/m
==> k = (2*pi*f)^2*m
= (2*pi*0.612)^2*2.61
= 38.6 N/m
d) Umax = (1/2)*k*A^2
= (1/2)*38.6*0.921^2
= 16.4 J
e) U = (1/2)*k*x^2
= (1/2)*38.6*(0.481*0.921)^2
= 3.8 J
f) KE = 16.4 - 3.8
= 12.6 J
g) v = sqrt(2*KE/m)
= sqrt(2*12.6/2.61)
= 3.11 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.