A certain 50 hp - DC motor operates from a 220-V DC source with losses of 3350 W
ID: 1798881 • Letter: A
Question
A certain 50 hp - DC motor operates from a 220-V DC source with losses of 3350 W under rated full-load conditions. The full-load speed is 1150 rev/min. Under no-load conditions, the speed is 1200 rev/min. Find the source current, the efficiency with full load, and the speed regulation. Note: 1 hp = 746 W1 rev/min = 2pi/60 rad/s. Speed Regulation = (No-load speed of motor - Full load speed of motor)/ Full load speed of motor Select the correct answer among the following: Current = 184.8 A; Efficiency = 0.92 or 92%; Speed regulation = 0.043 or 4.3% Current = 169.5 A; Efficiency = 0.92 or 92%; Speed regulation = 0.043 or 4.3% Current = 184.8 A; Efficiency = 0.92 or 92%; Speed regulation = 0.43 or 43% Current = 184.8 A; Efficiency = 0.95 or 95%; Speed regulation = 0.043or 4.3%Explanation / Answer
Answer is A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.