A certain 2.00 kg object is hung vertically on a certain light asdescribed by ho
ID: 1762868 • Letter: A
Question
A certain 2.00 kg object is hung vertically on a certain light asdescribed by hooke's law, the spring stretches to 3.30 cm.What is the force constant of the spring n/m?
If the 2.00 kg object is moved how far will the springstretch? (cm)
How much work must be done to stretch the same 8.70 cm fromits unstretched position?
What is the force constant of the spring n/m?
If the 2.00 kg object is moved how far will the springstretch? (cm)
How much work must be done to stretch the same 8.70 cm fromits unstretched position?
Explanation / Answer
Given that x = 3.30 cm m = 2.00 kg so that we have F = mg = 2 * 9.8 = 19.6 N The force constant of the spring k = F / x = 19.6 N / 0.033 m = 593.93 N/m Workdone to stretch the same 8.70 cm from its unstretchedposition is W = F.x = kx2 = 593.93 * 0.0872 = 4.49 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.