Suppose that the cost of electrical energy is $0.12 per kilowatt hour and that y
ID: 1803237 • Letter: S
Question
Suppose that the cost of electrical energy is $0.12 per kilowatt hour and that your electric bill for 30 days is $60 (power usage only, not including other charges or taxes) Assume that the power delivered is constant over the entire 30 days. What is the power in watts? If a voltage of 120 V supplies this power, what current flows? Part of your electrical load is a 60-W light that is on continuously. By what percentage can your energy consumption be reduced by turning this light off?I ONLY NEED THE LAST PART. The final answer is 8.64% but i cant get to it.
Explanation / Answer
cost of electrical energy is $0.12 per kilowatt hour electric bill for 30 days is $60 power =60/0.12*30*24=25/36KW=694.45W V=120V I=25000/36*120=5.78A electrical load is a 60-W light R=120^2/60=240ohm so power of load=60W so if it is off = then energy cunsuomption cab be reduced by =60W so % change= [60/694.45]*100=8.64%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.