A certain cyclotron that has a magnetic field whose magnitude is 1.8 T is design
ID: 1805412 • Letter: A
Question
A certain cyclotron that has a magnetic field whose magnitude is 1.8 T is designed to accelerate protons to a kinetic energy of 25 Mev. (a) What is the cyclotron frequency for this cyclotron? (b) What must the minimum radius of the magnet be to achieve this energy? (c) If the alternating potential difference applied to the dees has a maximum value of 50 kV, how many revolutions must the protons make before emerging with kinetic energies of 25MeV? Please explain math steps and theory. Also, what is a "dees"? What is a cyclotron?Explanation / Answer
a)f=qB/2mp =1.6*10-19*1.8/2*(1.67*10-27) =27.45KHZ
b)r =(2Km)/qB =(2*25*106*1.6*10-19*1.67*10-27)/(1.6*10-19*1.8) =0.4m
c)Energy gain/revolution T=4qVo =4*1.6*10-19*(50KV/2) =100KV*(1.6*10-19) =100KeV
Number of revolutions =25*106/100*103 =250 revolutions
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.