calculate the output voltage in the circuit of fig. 11.49. OP-AMP APPLICATIONS V
ID: 1806362 • Letter: C
Question
calculate the output voltage in the circuit of fig. 11.49.
OP-AMP APPLICATIONS Voltage Summing Calculate the output voltage for the circuit of Fig. 11.50 with inputs of V1 = 44 n V2 = 20 mV rms. Determine the output voltage for the circuit of Fig. 11.51.Explanation / Answer
Fig. 11.47 indicates an inverting amplifier, which implies: Output V = -Input V * (Feedback Resistance/Input Resistance) = -(Rf/Rin)*Vin =-(180/3.6)*40mv = -50*40mv = -2mv => 2v output inverted. Fig. 11.48 indicates a non-inverting negative feedback opamp: Output V = (1+(Rf/Rin))* Vin = (1+(750/36)*40mv = 873mv. Similarly, in the fig. 11.49, from the left, the first one is a non-inverting negative feedback opamp and the rest are the inverting opamp. From the left, first output is: V1 = (1+(510/18)*20MicroV = 586.7MicroV The second output, V2= -V1(680/22) = -586.7*(680/22) = -18.134milli volts. The final output, Vo = -V2(750/33) = -(-18.134)*(750/33) = 412.136 milli volts. Please refer to basic opamp characteristics and formulas for better understanding, if at all. Thank you.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.