calculate the change in internal energy of the system. a. a balloon is heated by
ID: 683920 • Letter: C
Question
calculate the change in internal energy of the system. a. a balloon is heated by adding 850J of heat. itexpands, doing 382J of work on the atmosphere. b. a 50g sample of water is cooled from 30 degrees C to 15degrees C, thereby losing approximately 3140J of heat. c. a chemical reaction releases 6.47kJ of heat and does nowork on the suroundings. calculate the change in internal energy of the system. a. a balloon is heated by adding 850J of heat. itexpands, doing 382J of work on the atmosphere. b. a 50g sample of water is cooled from 30 degrees C to 15degrees C, thereby losing approximately 3140J of heat. c. a chemical reaction releases 6.47kJ of heat and does nowork on the suroundings.Explanation / Answer
a) U = q + w U = 850J + 382J = 1232J b) q = -3140J w= 0 therefore U = q + w = -3140 + 0 = -3140J c) if heat is released into the surrounding then q is negativeand if it is absorbed by the system then q is positive. q = -6.47KJ w=0 U = -6.47KJ + 0 = -6.47KJ Hope that helpsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.