Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The \"jumbo dynamos\" at Edison\'s Pearl St. station had a rated output power of

ID: 1809557 • Letter: T

Question

The "jumbo dynamos" at Edison's Pearl St. station had a rated output power of l00kW. Given the dynamos were 89%, determine the horsepower required from the prime movers connected to the generators. The prime movers at the Pearl St. station were diesel engines with an efficiency of 36%. Given that #2 diesel has a Btu content of 128,700 Btu/gallon, determine the daily fuel consumption of a unit delivering l00kW for the full 24 hours.

Explanation / Answer

1)x * .89 = 100kW => x = 112.36 kW = > x = 112.36k/746 Horsepower= 150.6 hp, 2)y * .36 = 100kW => y = 277.78 kW = > y = 277.78k/746 Horsepower= 372.35 hp, we want the detail that by consuming 1 gallon of diesel how much energy is generated then we cal solve the question

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote