The following coefficients are for a location in Arizona Transmittance of all ga
ID: 1810024 • Letter: T
Question
The following coefficients are for a location in Arizona Transmittance of all gasses except water vapor = 88% Water vapor absorption = 2. 8% Transmittance of aerosol = 96% Zenith angle to the sun = 32. 1 degree Given the extraterrestrial power density of the sun is 1353 W/m: , determine the maximum solar power density we could expect for this location. Assuming a typical solar panel efficiency of 12%, how much peak power could you expect from an array of four, lm by 2m photovoltaic panel placed at this location?Explanation / Answer
a)total transmitted=81.2*power density of the sun/100.. and maximum solar power density=total transmitted*cos(32.1).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.