The LED torch circuit design needs to illuminate 5 LEDs. (INFO PROVIDED) Current
ID: 1813360 • Letter: T
Question
The LED torch circuit design needs to illuminate 5 LEDs. (INFO PROVIDED)
Current through each LED is to be no greater than 20 mA.
V = IR
1.5 = 0.02 * R
R(min) = 75 Ohms
Current through each LED is to be no less than 10 mA.
1.1 = 0.01 * R
R(max) = 110 Ohms
Let R = 110+75/2 = 185/2 =~ 93 Ohms
I = 1.5/93 = 0.01622A = 16.22mA
NO. of Batteries Life Cost
1 2500mAh/16.22mA = 154.13hrs 10
2 308.26hrs 20
..........
.........
........
Circuit diagram:
+------+-------------+-----+------+-------+------+
| | | | R R R R R
AA AA | | | | |
| | | | (LED) (LED) (LED) (LED) (LED)
----------------------+-----+------+-------+-------+
R = 93 Ohms
QUESTION-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Question: (Complete process twice for 100% and 85 %)
1.Consider circuit behaviour when the battery pack is in full charge
2.and when the battery pack is at 85 % discharge
Analysis: circuit behaviour at full charge
Circuit analysis when battery pack is at full charge.
Voltage (V) Current (A) Power (W)
LED1
LED2
LED3
LED4
LED5
Analyse the voltage, currents and power of each LED.
Voltage (V) Current (A) Power (W)
Battery Pack
3. Analyse the voltage, currents and power of your battery pack.
4. Predict how long the battery pack would last
Explanation / Answer
i ll mail u the complete answer ...uploading images on chegg takes a lot of time
pls give ur mail id and rate my answer max
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.