An 80-Mg railroad engine A coasting at 6.5km/h strikes a 20-Mgflatcar C carrying
ID: 1815269 • Letter: A
Question
An 80-Mg railroad engine A coasting at 6.5km/h strikes a 20-Mgflatcar C carrying a 30-Mg load B which can slide along the floorof the car (k=0.25). Knowing that theflatcar was at rest with its brakes released and that itautomatically coupled with the engine upon impact, determine thevelocity of the flatcar (a) immediately after impact. I can do part (b) For part (a) I use mAvA +kmBgt = (mA+mB + mc)v , but I am stuck there Please give me a hint. An 80-Mg railroad engine A coasting at 6.5km/h strikes a 20-Mgflatcar C carrying a 30-Mg load B which can slide along the floorof the car (k=0.25). Knowing that theflatcar was at rest with its brakes released and that itautomatically coupled with the engine upon impact, determine thevelocity of the flatcar (a) immediately after impact. I can do part (b) For part (a) I use mAvA +kmBgt = (mA+mB + mc)v , but I am stuck there Please give me a hint.Explanation / Answer
F = mkN
First consider the load. Wehave F = mkN =0.20N. Since coupling occursin Dt 0: F Dt 0
0 +0 = mL ( vL )1
( vL )1 =0
We apply the principle of conservation oflinear momentum to the entire system.
mE vO =(mE + mC) v1 +mL ( vL )1
so 80*6.5=(80+20)v1
Therefore v1=5.2km/hr
b)Velocity after load has stoppedmoving:
mE vO =(mE + mC + mL) v2
80*6.5=(80+30+20)v2
v2=4km/hr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.