An 8.0 kg crate is pulled 5 meter up a 30 degree incline by arope angled 18 degr
ID: 1751282 • Letter: A
Question
An 8.0 kg crate is pulled 5 meter up a 30 degree incline by arope angled 18 degrees above the incline. the tension in the ropeis 120 N and the crate's coefficent of kinetic friction on theincline is 0.25. How much work is done by tension, by gravity, and by thenormal force? What is the incres in thermal energy of the crate andincline? An 8.0 kg crate is pulled 5 meter up a 30 degree incline by arope angled 18 degrees above the incline. the tension in the ropeis 120 N and the crate's coefficent of kinetic friction on theincline is 0.25. How much work is done by tension, by gravity, and by thenormal force? What is the incres in thermal energy of the crate andincline?Explanation / Answer
work done by normal force=0J work done by gravity=8*9.8*sin30*5 =196J work done by tension =120cos18*5=570.6J thermal energy= work done by friction=.25*30.81*5 =38.5J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.