An 385 kg mass is hung from the end of a string with linear density 2.4 g/m arou
ID: 2012016 • Letter: A
Question
An 385 kg mass is hung from the end of a string with linear density 2.4 g/m around a small frictionless peg. A vibrator is attached at a point near the end of the string. For some values of the vibrator’s frequency and
this mass the string resonates with visible standing waves. The vibrating length of the string is 2 m.
Explanation / Answer
The mass hung to the string m = 385 kg then the tension in the string T = mg = (385 kg) (9.8 m/s^2) = 3773 N The linear mass density = 2.4*10^-3 kg/m The length of the string L = 2m The nymber of loops from the figure n = 7 Then the speed of the wave v = T/ = (3773N)/(2.4*10^-3) = 1253.8 m/s The frequency of the standing wave f = n v/2L = (7) (1253.8m/s) / 2(2m) = 2194.15 HzRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.