A laminate is to be made from alternating layers of glass clothand epoxy. The or
ID: 1815856 • Letter: A
Question
A laminate is to be made from alternating layers of glass clothand epoxy. The original surface area to be 2000 cm2 andthe original thickness must be 4.0000 mm. When subjected to acompressive load of 106 N under isostress condition, thefinal thickness must be 3.98225 mm. Determine:
A) The effective elastic modulus of the composite underisostress condition.
B) The mass of glass cloth and epoxy necessary to make one ofthese laminates. Assume elastic condition and assume that the trueporosity of the composite is zero.
True Density (g/cm3) TensileStrength (MPa) Elastic Modulus(GPa) Poisson's Ratio
2.5 70 72.5 0.24
1.3 40 2.4 0.39
Explanation / Answer
(a) Let 'E' is the effective elastic modulus of the composite elongation,e = FL/AE (4-3.98225) = 106*4/(2000*10-4*E) E = 1.1 GPa (b)mass of glass cloth = 0.5*2000*10-4*5*10-3*2.5 mass of glass cloth =12500*10-7 g mass of epoxy = 0.5*2000*10-4*5*10-3 *1.3 mass of epoxy =6500*10-7 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.