Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A Mass of 300g is projected into the air at a speed of 20m/s and at an angle of

ID: 1816321 • Letter: A

Question

A Mass of 300g is projected into the air at a speed of 20m/s and at an angle of 55 degrees to the horizontal. The air resistance is proportional to the velocity and the constant of proportionality is is 0.15Ns/m. The mass lands 2m below it's level of release

relevant info m=300g k=0.15Ns/m speed =20m/s angle from horizontal = 55degrees mass lands 2m below level of release (1)verify it takes 2.92sec for the mass to hit the ground

(2) find the Range of the mass

(3) find the velocity on impact

This is a previous exam question and I would like to know the answer and method to complete it please. I think I need to use t= (-m/k)ln((mg/k)/(v0+(mg/k))) which I rearanged from the acceleration formulae for projectile motion
I know that Range is Dist=Speed x time I also know the equations for projectile motion which I derived in a previous question
relevant info m=300g k=0.15Ns/m speed =20m/s angle from horizontal = 55degrees mass lands 2m below level of release This is a previous exam question and I would like to know the answer and method to complete it please. I think I need to use t= (-m/k)ln((mg/k)/(v0+(mg/k))) which I rearanged from the acceleration formulae for projectile motion I know that Range is Dist=Speed x time I also know the equations for projectile motion which I derived in a previous question

Explanation / Answer

penis penis penis

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote