Three cables pull on the pipe such that they create a resultant force of 900 lb.
ID: 1818197 • Letter: T
Question
Three cables pull on the pipe such that they create a resultant force of 900 lb. If two of the cables are subjected to known forces as shown, determine the angle of the third cable so that the magnitude of force F in this cable is a minimum. All forces are in xy-plane. Hint: first find the resultant of the two known forces.
Three cables pull on the pipe such that they create a resultant force of 900 lb. If two of the cables are subjected to known forces as shown, determine the angle ? of the third cable so that the magnitude of force F in this cable is a minimum. All forces are in xy-plane. Hint: first find the resultant of the two known forces.Explanation / Answer
angle between 600lb and 400 lb is 45 + 30 = 75
R = { (600 )2 + ( 400)2 + 2 * 400 * 600 * cos 75 } = 802.64 ,
angle tan = 600 sin75 /( 400 + 600 cos 75 )
= 46.224
now the resultant of 400 and 600 is 802.64 and angle from 400lb is 46.224
that means, it 16.224 from X axis
resulatant magnitude is,
if the angle is equal to 16.224 and F is (900 - 802.64 )
F = 97.36 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.