Refrigerant 134a enters the evaporator of a refrigeration system operating at st
ID: 1818377 • Letter: R
Question
Refrigerant 134a enters the evaporator of a refrigeration system operating at steady state at -4 degree Celsius and a quality of 20% at a velocity of 7 m/s. At the exit, the refrigerant is saturated vapor at a temperature of -4 degree Celsius. The evaporator flow channel has constant diameter. If the mass flow rate of the entering refrigerant is 0.1 kg/s, determine:(a) the diameter of the evaporator flow channel, in cm. (ANS: d = 1.732cm)
(b) the velocity at the exit, in m/s (ANS: v2 = 33.7 m/s)
*I have the answers, just not sure how to go about doing the problem. Hope you can help
Explanation / Answer
Given:
Inlet of Evaporator:
Tin = -4 0C
Quality , y1= 20 %
vf1= 0.0007644 m3/kg
vg1 = 0.0794 m3/kg
Velocity of flow, U = 7 m/s
Outlet of Evaporator:
Tout = -4 0C
Quality , y2= 100 %
vg2 = 0.0794 m3/kg
Mass flow rate , m= 0.1 kg/s
Solution:
At inlet
Volume of refrigerant, Vin = vf1 + 0.2(vg1 - vf1)
= 0.0007644 + 0.2( 0.0794 - 0.0007644)
Vin = 0.0165 m3/kg
1 = 1/ Vin = 1/0.0165= 60.60 kg/m3
At outlet
Volume of refrigerant, Vout = vg2 = 0.0794 m3/kg
Simillarly 2 = 1/Vout = 1/0.0794 = 12.59 kg/m3
We know by the law of conservation of mass that mass is conserved in any system.
1AU1 = 2AU2 = m = 0.1 kg/s (area is constant at inlet and outlet)
Where A is the area of the pipe
A = 0.1/ (1xU1) = 0.1 / (60.60 x 7 ) = 2.36 x 10-4 m2
A = (/4)d2 = 2.36 x 10-4 m2
=> d= 17.33 mm
We know that
1U1 = 2U2 (Since area is constant at inlet and outlet)
U2 = 1U1/2 = 60.60x7/12.59 = 33.69 m/s
U2 = 33.69 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.