A city of 60,000 people generates 50,000 tons of MSW per year. At current recove
ID: 1822070 • Letter: A
Question
A city of 60,000 people generates 50,000 tons of MSW per year. At current recovery and recycling rates, 21 percent of that MSW is recovered or recycled and the rest goes to a landfill. Suppose also that the landfill density is 1000 lb/yd3, cell depth is 12 ft, and 75 percent of a cell is actual MSW (balance is fill and cover material)a. What lift area would be required per year?
b. The current landfill site covers 50 acres, including 5 acres needed for access roads
and auxiliary facilities, and has completed one lift on the site of solid waste. If two
more lifts are envisioned before closure, how long would it take to complete the
landfill?
Explanation / Answer
Solid waste per year = 50000 Tons=50000x2204.6=110230000 lbs Recovering rate = 21%=110230000x21/100 =23148300 Solid waste for goes to land fill =110230000-23148300=87081700 lbs Lnd fill density =1000 lb/yd3=37.03 ft3 Now density = mass/volume 37.03 = 87081700/volume volume of the land fill required =2351205.9 ft3 Cell depth = 12 ft Actual volume of the land fill for MSW is =0.75 x12x A A is the area of the land fill 0.75x12xA=2351205.9 A=261245.1 ft2 =261245.1 x0.00002295=6 acers b) The total avialbe area = 50-5 = 45 acers. one lift covers 45 acers /per year if there are 3 lifts ,they cover total area in 12/3=4 months.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.