A car moves around a curved path that has a radius of 375 feet. While moving aro
ID: 1823052 • Letter: A
Question
A car moves around a curved path that has a radius of 375 feet. While moving around the arced path, the car increases speed by 1.15 ft/s^2.If the car starts from rest, determine the time needed to reach an acceleration of 5.5 ft/s^2.
Determine the speed of the car at the instant the acceleration is 7.25 ft/s^2.
Determine the magnitude of the acceleration at the instant the speed of the car is 28 ft/s.
Determine the maximum constant speed of the motorcyclist when the maximum acceleration is 7.25 ft/s^2.
Explanation / Answer
r = 375
at=1.15 ft/s^2
A)
a2 = ar2+at2
5.52=1.152+ar2
ar=(5.52-1.152)=5.38
ar=v2/r
(5.38 x 375) = v
v=44.92 ft/s
v=u+at
44.92 = 1.15t
t=39.06 s
B)
a2 = ar2+at2
7.252=1.152+ar2
ar=(7.252-1.152)=7.158
ar=v2/r
(7.158 x 375) = v
v=51.81 ft/s
C)
ar=v2/r = 28^2/375 = 2.091
a2 = ar2+at2
a=(2.0912+1.152)=2.3864
D)
when maximum acceleration = 7.25
a=v^2/r
(7.25 x 375)= v
v=52.142 ft/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.