A car is travelling a: a speed of 120 km/h as it approaches point A. Beginning a
ID: 1842235 • Letter: A
Question
A car is travelling a: a speed of 120 km/h as it approaches point A. Beginning at A, the car decelerates at a constant 4 m/s^2. Once the car reaches point B, its constant rate of decrease of speed changes instantaneously to 1.0 m/s^2 as it rounds the Interchange ramp a. Calculate the car's total acceleration before it reaches point B. b. Calculate the car's velocity at B (row curving) and at C. c. Calculate the car's racial acceleration at B and at C. d. Calculate the magnitudes of car's total acceleration at B and at C. The design of a camshaft-drive system cylinder automobile engine is shown below. As the engine is reserved up, the belt speed, v, changes uniformly form 5.5 m/s to 6.7 m/s to 6.7 m/s over a two second time interval. The radius of the large gear is 60 mm. a. What is the tangential acceleration of the belt? b. What is the radial acceleration at point P_1 when v is 6.1 m/s {average speed)? c. What is the total acceleration at point P_1 when v is 6.1 m/s? d. What is the total acceleration at point P_2 when v is 6.1 m/s?Explanation / Answer
time =distance/speed
t = distance / speed
= 90m / 120m/hr
=2.7 sec
a) acc = 2 ds/dt2
= 2*90/(2.7)2 = 7.29 m/s2
b) velocity at B =
=20
velocity at C= 15
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.