A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 220 m as s
ID: 1651539 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 220 m as shown. It takes the car t = 51 s to go around the track once. The angle A = 33° above the x axis, and the angle B = 57° below the x axis.
1)What is the magnitude of the car’s acceleration?
2)What is the x component of the car’s velocity when it is at point A
3)What is the y component of the car’s velocity when it is at point A
4)What is the x component of the car’s acceleration when it is at point B
5)What is the y component of the car’s acceleration when it is at point B
6)As the car passes point B, the y component of its velocity is (Increasing,Decreasing, or Constant).
Explanation / Answer
1] speed v = 2pi r /T = 2 pi*220/51 = 27.1 m/s
a = v^2/r = 27.1^2/220
= 3.338 m/s^2 answer
2] Vx = 27.1* sin 33 degree
= 27.19* sin 33 degree
= 14.81 m/s
3] Vy = -27.1* cos 33 degree
= -22.73 m/s
4] ax = -3.338* cos 57 degree
= -1.818 m/s^2
5] ay = 3.338* sin 57 degree
= 2.799 m/s^2
6] increasing because ay is positive
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.