A car is stopped at a traffic light. It then travels along a straight road so th
ID: 2225625 • Letter: A
Question
A car is stopped at a traffic light. It then travels along a straight road so that its distance from the light is given by x(t)=bt^2-ct^3, where b= 2.60m/s^2 and c= 0.110m/s^3. 1)Calculate the average velocity of the car for the time interval t=0 to t=10.0s. 2)Calculate the instantaneous velocity of the car at t=0. 3)Calculate the instantaneous velocity of the car at t=5.00s. 4)Calculate the instantaneous velocity of the car at t=10.0s. 5)How long after starting from rest is the car again at rest?Explanation / Answer
x is distance, so x/t is speed x/t = bt - ct^2 = t(b - ct) x/t = 0 when t = 0 and when (b-ct) = 0 2.6 - 0.1t = 0 0.1t = 2.6 t = 2.6/0.1 t = 26.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.