Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A car is stopped at a traffic light. It then travels along a straight road so th

ID: 1953016 • Letter: A

Question

A car is stopped at a traffic light. It then travels along a straight road so that its distance from the light is given by x(t)=bt^2-ct^3 , where b = 2.70 m/s^2 and c = 0.130m/s^3 .
Calculate the average velocity of the car for the time interval t= 0s to t= 10.0s ?
Calculate the instantaneous velocity of the car at t=0?
Calculate the instantaneous velocity of the car at t=5.00s ?
Calculate the instantaneous velocity of the car at t=10.0s ?
How long after starting from rest is the car again at rest?

Explanation / Answer

x(t) = 2.7*t^2 - 0.13t^3 v(t) = 5.4t - 0.39t^2 avg value = 1/10*(integral from 0 to 10 of (5.4t - 0.39t^2) B/C/D just plug the value of t into the v(t) function E) 0 = 5.4t - 0.39t^2 0 = t*(5.4 - 0.39t) t = 5.4/0.39
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote