A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 210 m as s
ID: 2002689 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 210 m as shown. It takes the car t = 60 s to go around the track once. The angle A = 20° above the x axis, and the angle B = 65° below the x axis.
1) What is the magnitude of the car’s acceleration?
2) What is the x component of the car’s velocity when it is at point A
3What is the y component of the car’s velocity when it is at point A
4) What is the x component of the car’s acceleration when it is at point B
5) What is the y component of the car’s acceleration when it is at point B
6) As the car passes point B, the y component of its velocity is
increasing
constant
decreasing
Explanation / Answer
1) acc = v2 / r =
v = 2 pie r /t = 21.98m/s
so acc= 2.3 m/s2
2) vx = -vcos 70 degrees
3) vy = vsin 70 deg
4) ax = - 2.3 cos 65 deg
5) ay= 2.3 sin 65 deg
6) increasing
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.