A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 210 m as s
ID: 1407212 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 210 m as shown. It takes the car t = 50 s to go around the track once. The angle A = 29° above the x axis, and the angle B = 65° below the x axis.
1) What is the magnitude of the car’s acceleration?
2) What is the x component of the car’s velocity when it is at point A
3) What is the y component of the car’s velocity when it is at point A
4) What is the x component of the car’s acceleration when it is at point B
5) What is the y component of the car’s acceleration when it is at point B
Explanation / Answer
The car posess centripetal acceleration., Centripetal acceleration, a = v^2 / r
here V = 2piR/T
V = 2*3.14* 210/50
V = 26.376 m/s
1. Centripetal acceleration, a = V^2/R
a = 26.376*26.376 /210
a = 3.312 m/s^2
----------------------------------
x component of velocity Vx = V cos theta
Vx = 26.376 * cos 29
Vx = 23.06 m/s
----------------------------------------------
Y -component of velocity
Vy = V cos 65
Vy = 26.375 * cos 65
Vy = 2.5 * cos 35
Vy = 11.14 m/s
--------------------------------------------------
x-component of acceleration, a x= a cos theta
Ax = 3.312 * cos 35
Ax = 2.713 m/s^2
----------------------------------
y components of accleratio n
Ay = A sin theta
Ay = 3.312 * sin 65
Ay = 3 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.