A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 210 m as s
ID: 1357771 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 210 m as shown. It takes the car t = 60 s to go around the track once. The angle ?A = 19° above the x axis, and the angle ?B = 64° below the x axis.
1) what is the magnitude of the car's acceleration?
2) what is the x component of the car's velocity when it is at point A?
3) what is the y component of the car's velocity when it is at point A?
4) what is the x component of the car's acceleration when it is at point B?
5) what is the y component of the car's acceleration when it is at pont B?
Explanation / Answer
Here ,
for the angular speed of car , w = 2 pi/T
w = 6.282/60
w = 0.105 rad/s
1)
acceleraion of car = w^2 * r
acceleraion of car = 0.105^2 * 210
acceleraion of car = 2.302 m/s^2
the acceleraion of car is 2.302 m/s^2
2)
at point A ,
VAx = r * w * (-cos(thetaA))
VAx = 210 * 0.1047 * (-cos(19))
VAx = -20.8 m/s
3)
VAY = r * w * (sin(thetaA))
VAy = 210 * 0.1047 * sin(19)
vAy = 7.16 m/s
4)
ABx = r * w^2 * cos(thetaB)
ABx = 210 * 0.1047 * cos(64)
ABx = 1 m/s^2
the x component of the car's acceleration when it is at point B is 1 m/s^2
5)
ABy = 210 * 0.1047^2 * sin(64)
ABy = 2.07 m/s^2
the y - compoenent of car's acceleration at B is 2.07 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.