A water sample from a stream with an average flow of 95 000 L/d contains 225 mg/
ID: 1823854 • Letter: A
Question
A water sample from a stream with an average flow of 95 000 L/d contains 225 mg/L of cyanidewaste in the form of sodium cyanide (NaCN). Chlorine can be added to the stream to destroy
this NaCN waste according to the reaction:
2NaCN + 5C12 + 12NaOH ? N2 + Na2 CO3 + 10NaC1 + 6H2 0
Atomic weights are found from a periodic table of the chemical elements to be Na = 22.989
77, C = 12.011, N = 14.0067, Cl = 35.453, O0 = 15.9994, and H = 1.0079.
What is the theoretical minimum amount of chlorine required to destroy the NaCN waste i
Explanation / Answer
given that:
average water flow = 95000 L/d = 95 m3/d
waste in the form of NaCN = 225 mg/L = 225 g/m3
total waste water concentration per day = 95*225 = 21375 g = 21.375 kg.
from the given reaction, we can see that for treating the water, we need 5 moles of chlorine to destroy 2 moles of NaCN.
molecular weight of Cl = 35.453 g/mol
then weight of 5 moles of chlorine = 5*(35.453*2) = 354.53 g
similarily,
molecular weight of Na = 22.98977
C = 12.011
N = 14.0067
then weight of 2 moles of NaCN = 2*(22.98977 +12.011+ 14.0067) = 98.01494 g
that means, we need 354.53 g chlorine to treat 98.01494 g of NaCN waste.
therefore, for treating 1 gram of NaCN required chlorine = 354.53/98.01494
then, for treating 21375 g of NaCN waste, required Chlorine = 21375*(354.53/98.01494) = 77315. 54751 g = 77.31554751 kg.
hence, required chlorine to treat the waste present in the water per day is 77.316 kg.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.