What minimum slew-rate value would be required from the op-ampif the output volt
ID: 1830015 • Letter: W
Question
What minimum slew-rate value would be required from the op-ampif the output voltage where a 10 V pk? L = 500H , C = 2.2 nF,and R1 = Rf = 4.7k I just assumed that the slew rate would be the peak voltageover the period which is 2(LC/2) but that is not whatthe back of my book has. So I have no clue. What minimum slew-rate value would be required from the op-ampif the output voltage where a 10 V pk? L = 500H , C = 2.2 nF,and R1 = Rf = 4.7k I just assumed that the slew rate would be the peak voltageover the period which is 2(LC/2) but that is not whatthe back of my book has. So I have no clue.Explanation / Answer
Slew rate depends on the maximum rate of change. You need todifferentiate to do this. This will show that the maximum rate ofchange occurs at the zero-crossings. The maximum rate of change isthe differentiated part in front of the sine function. For example: f(x)=10 sin (2ft) f'(x)=20f cos (2ft) Maximum occurs at zero crossings, f '(0) = 20 f . Frequencyshould be easily calculated
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.