What mass of water must evaporate from the skin of a 70.5 kg man to cool his bod
ID: 1507369 • Letter: W
Question
What mass of water must evaporate from the skin of a 70.5 kg man to cool his body 1.10 C? The heat of vaporization of water at body temperature (37.0 C) is 2.42×106J/kg. The specific heat of a typical human body is 3480 J/(kgK).
Part A = .112 kg
Part B
What volume of water must the man drink to replenish the evaporated water? Compare this result with the volume of a soft-drink can, which is 355 cm3
I cant figure out part B. I keep getting .315 but it is incorrect. I need answer in three sig figs and in cm^3.
Explanation / Answer
density of water = 1000 kg / m^3
density = mass / volume
1000 = 0.112 / volume
volume = 1.12 * 10^-4 m^3 or 112 cm^3
volume of water man must drink = 112 cm^3
compare to 355 cm^3 of softdrink can its = 112 / 355 or 0.31549 times
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.