What mass ( g ) of the solvent water should be combined with 223.0mL of the solu
ID: 677572 • Letter: W
Question
What mass ( g ) of the solvent water should be combined with 223.0mL of the solute HCO2H to produce a solution that is1.14 m HCO2H.Molar Mass (g/mol) HCO2H 46.03 H2O 18.015 Density ( kg/m3 ) HCO2H 1220 H2O 998.2 Name/Formula formic acid HCO2H water H2O What mass ( g ) of the solvent water should be combined with 223.0mL of the solute HCO2H to produce a solution that is1.14 m HCO2H.
Molar Mass (g/mol) HCO2H 46.03 H2O 18.015 Density ( kg/m3 ) HCO2H 1220 H2O 998.2 Name/Formula formic acid HCO2H water H2O
Explanation / Answer
No. of moles of solute = volume x density / molar mass = 0.006moles Molality of solution = 1.14 m Therefore, mass of solvent = 0.006/1.14 kgs = 5.18 gms So, 5.18 gms water is to be added.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.