Given: A material with a bulk resistivity of ? = 120 Om is to be used to manufac
ID: 1831642 • Letter: G
Question
Given: A material with a bulk resistivity of ? = 120 Om is to be used to manufacture a 75 kO resistor that must dissipate P = 80 W of power. The maximum allowable current density for this material is J = 120 A/m2. The shape of the resistor is a rectangle.Required: Determine the resistor length in cm, cross-sectional area in cm2, the maximum allowable applied voltage and the maximum allowable current.
i found the voltage and the current, but no answer i try to input for the length or cross-sectional area works.
Explanation / Answer
we know that ?=120 Om or 12k Ocm ?12k=RA/l (where R is resistance, A is area, and l is length)?A/l=12k/75k =0.16 now max current density=120=I/A and P=I2R=80 ?80=I2*75k I=0.0326A back to current density, 120=0.0326/A A=2.72x10-4 m2 ?in cm2, A=2.72 cm2
back to resistivity: 2.72/l=0.16
l=17cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.