Given: A mass hangs on the end of a massless rope. The pendulum is held horizont
ID: 1902150 • Letter: G
Question
Given: A mass hangs on the end of a massless rope. The pendulum is held horizontal and released from rest. When the mass reaches the bottom of its path it is moving at a speed v = 2.1 m/s and the tension in the rope is T = 17.9 N.How long is the rope? I got .224 m
What is the mass? I got .606 kg
If the maximum mass that can be used before the rope breaks is mmax = 1.44 kg, what is the maximum tension the rope can withstand? (Assuming that the mass is still released from the horizontal.)
I got 42.47 kg
Now a peg is placed 4/5 of the way down the pendulum
Explanation / Answer
T = mv2/R = 0.606*1.875*1.875/(0.224/5) = 47.6 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.