Three capacitors and a battery are connected to a battery and a switch S, as sho
ID: 1837071 • Letter: T
Question
Three capacitors and a battery are connected to a battery and a switch S, as shown. Initially capacitor 1 is connected to the battery and capacitors 2 and 3 are uncharged. Let C_1 = 10^-6 F, C_2 = 2timesl0^-6 F, and C_3 = 3times10^6 F and V= 12 V. a) How much charge is stored on capacitor C_1? b) The switch is then thrown to position "b". What will the new charge be on capacitor C_1? c) What will be the voltage across capacitor C_2? d) How much energy will be lost by the system when the switch is thrown from position "a" to position "b"?Explanation / Answer
Note:C2=2*C1 and C3= 3*C1
a) the charge on C1 is given by Q = C1*V = 12*10^-6 = 12uC
b)let the charges be q1 q2 and q3.and voltage across all three be x(since they are in parallel the voltages are equal)
then since charge is conserved
q1+q1+q3 = 12uC
or
C1*x+2*C1*x+3*C1*x=12uC
x = 12uC/(6*C1)=2V
so charge on C1 = C1*x = 10^-6*2=2uC
d) energy would not be lost as there is no resistance in the system and ideal capacitors are loss less.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.