Calculate the electric dipole moment of an electron and a proton 55 mm apart. 13
ID: 1837369 • Letter: C
Question
Calculate the electric dipole moment of an electron and a proton 55 mm apart. 13.75 times 10^-22 C middot m 8.8 times 10^-22 C middot m 14.08 times 10^22 C middot m 35.2 times 10^-22 C moddot m 10.31 times 10^-22 C middot m 28.16 times 10^-22 C middot m 6.88 times 10^22 C middot m 26.4 times 10^22 C middot m 17.6 times 10^-22 C middot m 3.44 times 10^22 C middot m Which of the points in the electric field shown in the diagram are at the same potential? 2 and 5 1 and 5 2 and 4 2,3, and 5 1 and 4 A ring of radius 52 cm is in the yz plane with its center at the origin. The ring carries a uniform charge of 10.2 nC. A small particle of mass m = 152 g and charge of q = 5.1 nC is placed at x = 13-3 cm and released. The speed of the particle when it is a great distance from the ring is 3.17 cm/s 2.24 cm/s 0 cm/s 2.94 cm/s 2.08 cm/sExplanation / Answer
Here,
electric field , e = 1.602 *10^-19 C
distance , d = 5.5 mm
dipole moment = e * d
dipole moment = 1.602 *10^-19 * 5.5 *10^-3 C.m
dipole moment = 8.812 *10^-22 C.m
the correct option is b) 8.812 *10^-22 C.m
12)
the points are at the same potential which lies at the same perpendicular plane to the electric field.
the points are 1 and 4.
the correct option is e) 1 and 4
13)
q = 10.2 nC
let the speed at very far distance is v
using conservation of energy
k * Q* q/sqrt(a^2 + x^2) = 0.5 * m * v^2
9*10^9 * 10.2 *10^-9 * 5.1 *10^-9/sqrt(0.052^2 + 0.133^2) = 0.5 * 15.2 *10^-3 * v^2
solving for v
v = 0.0208 m/s = 2.08 cm/s
the correct option is e 2.08 cm/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.