Two similar coils are placed near each other. When the current in one coil is ch
ID: 1837558 • Letter: T
Question
Two similar coils are placed near each other. When the current in one coil is changed from 1.2 A to 4.7 A in a time 0.005 s, an emf with a magnitude of 4.6 V is produced in the other coil. The mutual inductance of the coils is closest to: (a) 2.2 mH (b) 3.3 mH (c) 4.4 mH (d) 5.5 mH (e) 5.6 mH In a transformer, the primary coil has 180 turns and the secondary coil has 36 turns. The primary coil is connected to 110 V ac source and draws 4.4 W of power. The current in the secondary is closest to: (a) 0.20 A (b) 8.0 times 10^-3 A (c) 0.40 A (d) 1.6 times 10^-2 A (e) 0.30 AExplanation / Answer
(7).emf E = 4.6 volt
Change in current di = 4.7 A - 1.2 A
= 3.5 A
time interval dt = 0.005 s
We know E = M di / dt
From this mutual inductance M = E(dt) / di
= 4.6(0.005)/3.5
= 6.57x10 -3 H
= 6.57 mH
= 6.6 mH ( two significant figures)
(8).Number of truns in primary N = 180
Number of truns in secondary N ' = 36
Voltage in primary V = 110 volt
Voltage in secondary V ' = ?
Power in Primary P = 4.4 W
V i = 4.4 W
Current in primary i = 4.4 / 110
= 0.04 A
We know i ' / i = N / N '
From this i ' = ( N / N ') i
= (180/36) 0.04
= 0.2 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.