Check the comments secrtion for a bigger image. Suppose that F = 740 N. If theta
ID: 1838749 • Letter: C
Question
Check the comments secrtion for a bigger image.
Suppose that F = 740 N. If theta = 58 degree and F = 470 N, determine the magnitude of the resultant force. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Determine the resultant force direction, measured counterclockwise from the positive x axis. Express your answer using three significant figures. Determine the magnitude of the resultant force. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Determine the direction of the resultant force, measured clockwise from the positive x axis. Express your answer using the significant figures.Explanation / Answer
part A) F = 470 N
theta= 58 degree
Now , for the magnitude of resultant
FR = sqrt(470^2 + 700^2 + 2 * 700 * 470 * cos(15 + 90 + 90 - 58))
FR = 479.23 N
the resultant force is 479.23 N
part B)
Now , for the direction
(theta) = 58 + arctan(700 * sin(90 + 90 - 58 + 15)/(700 * cos((90 + 90 - 58 + 15)) + 470 ))
solving for theta
theta = 153.02 degree
the direction of net force is 153.02 degree
---------------------------------------------------------
for the net force
Fr = sqrt(400^2 + 740^2 + 2 * 400 * 740 * cos(30 + 45))
Fr = 927.8 N
the resultant force is 927.8 N
for the direction
part B)
direction of net force = arctan(400 * sin(75)/(400 * cos(75) + 740)) - 45
direction of net force = -20.4 degree
the direction of net force is -20.4 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.