An object whose mass is 1 kg is released from rest at the surface of a fluid. As
ID: 1838869 • Letter: A
Question
An object whose mass is 1 kg is released from rest at the surface of a fluid. As the object falls through the fluid it experiences a drag force proportional to its velocity. After 2 seconds its velocity is 2 m/s. What is its terminal velocity (that is, the limit of its velocity as t rightarrow infinity)? How far under the surface of the fluid is the object when its velocity is 90% of its terminal velocity? (Give the final answers correct to one decimal place, but use four-place accuracy in the intermediate calculations. Take g = 9.8067 m/s^2.)Explanation / Answer
Weight of the body, W = mg
= 1*9.8067
= 9.8067 N acting downwards
Drag force,
Fd = k*v <--- acting upwards
For terminal velocity, W = Fd
So, mg = k*v
So, v = mg/k = 9.8067/k
Writing equation of motion,
W - k*v = m*a
So, W - k*v = m*dv/dt
So, 9.8067 - k*v = 1*dv/dt
Solving this differential equation, we get :
v = k1*e^(-kt) + 9.8067/k
For t=0, v = 0 m/s
So, 0 = k1 + 9.8067/k ----- (1)
For, t = 2s, v = 12 m/s
So, 12 = k1*e^(-k*2) + 9.8067/k ---- (2)
Solving the two equations above, we get :
k = 0.5393
k1 = -18.18
So, the terminal velocity, Vt = 9.8067/0.5393 = 18.18 m/s <----------answer
From the velocity equation,
v = dx/dt = -18.18*e^(-0.5393*t) + 18.18
So, again integrating,
x = k2 + 18.18*t + 33.71*e^(-0.5393*t)
At, t=0, x = 0
So, 0 = k2 + 33.71
So, k2 = -33.71 m
So, x = -33.71 + 18.18*t + 33.71*e^(-0.5393*t)
For v = 0.9*18.18 = 16.36 m/s
So, -18.18*e^(-0.5393*t) + 18.18 = 16.36
So, t = 4.27 s
So, at this time, x = -33.71 + 18.18*4.27 + 33.71*e^(-0.5393*4.27)
= 47.3 m <-------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.