An object whose height is 3.8 cm is at a distance of 12.5 cm from a spherical co
ID: 2012531 • Letter: A
Question
An object whose height is 3.8 cm is at a distance of 12.5 cm from a spherical concave mirror. Its image is real and has a height of 9.7 cm. Calculate the radius of curvature of the mirror.
1.80×10^1 cm You are correct.
How far from the mirror is it necessary to place the above object in order to have a virtual image with a height of 9.7 cm?
hint You have to combine the mirror equation (which includes f,d_o and d_i) with the equation for the magnification (h_o,h_i,d_o,d_i). You know h_o,h_i and f. d_i and d_o are unknown. Then you can solve the two equations with two unknowns. Remember that the image distance is negative.
Explanation / Answer
First part: I/f= (1/12.5)+(1/(9.7/3.8)(12.5)) f=9 cm r=2f=18 cm Second Part: 1/9= 1/do - (1/(9.7/3.8)(do)) do=5.48 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.